Det är lite lustigt med tema-dagar, de poppar upp lite här och där spridda över året med olika inriktningar. Vi uppmärksammade exempelvis korvens dag för några veckor sedan. Korv är mat som de flesta gillar och har en given plats i den Svenska matkulturen. Eller som igår; då var det ostens och muffinsens dag!
Vi som arbetar på Low2High Vacuum älskar mat och matkultur men även om vi har lust så har vi inte tid och möjlighet att uppmärksamma alla temadagar som vi tycker om.
Idag 28 Maj vill Low2High Vacuum i alla fall uppmärksamma Burgarens dag! Ända sedan dess intåg i Sverige på 50-talet har vi kunnat njuta av en mängd olika varianter av burgare. Intresset för hamburgaren spred sig som en löpeld i Sverige under 50 och 60-talet och passade bra in på den livsstil och sociala kultur som fanns. Idag har vi en helt annan syn på mat, klimat och matkultur i stort. Detta som tydligt speglas i hur utbudet förändrats de senaste åren.
Människor tycks vara mindre traditionsbundna kring uppfattningen av hamburgaren som ”kött i bröd”. Idag tillkommer nya varianter kanske snabbare än någonsin och vi kan välja mellan en mängd olika alternativ till kött.
Fisk och kyckling tillhör de varianter som de flesta utav oss har vant oss vid sedan länge; men ”nykomlingarna” får ändå tillskrivas olika typer av sojaprotein, Quorn eller varför inte bara ha haloumi mellan brödhalvorna?
Burgaren kan se och smaka helt olika beroende på person och är en jättebra maträtt att experimentera med efter smak och tycke!
Vi ville göra något kul för vår personal inför sommaren, speciellt eftersom vi under ett drygt år arbetat mycket på skilda håll för att inte tumma på smittskyddet för vår personal. Så idag bjuder vi vår personal på grill lunch i form av hamburgare med valfria tillbehör! Bilder från jippot lägger vi upp här nedan under dagen. Tills dess får ni hålla till godo med övrigt innehåll. Vi bad exempelvis några utav våra kollegor att berätta om vad den perfekta burgaren behöver innehålla för att den skall bli ”perfekt” och vi frågade vår kollega Sabine om hon hade lust att dela med sig av ett kanon-tips på varmrätt inför helgen.
Trevlig fortsatt läsning!